Vlastní platforma aktivní buněčné imunoterapie společnosti SOTIO s názvem DCVAC je inovativním přístupem ke zvýšení klinické účinnosti personalizované terapie na bázi dendritických buněk, který vychází z několika vědeckých konceptů:
Přípravky aktivní buněčné imunoterapie DCVAC se vyrábí z monocytů (druhu bílých krvinek), které se získávají z krve pacientů speciálním odběrem zvaným leukaferéza. Po odběru jsou monocyty převezeny do laboratoří SOTIO, kde jsou z nich vypěstovány nezralé dendritické buňky.
Zdrojem nádorových antigenů jsou předem vybrané a ocharakterizované nádorové linie, které jsou uvedeny do stavu imunogenní buněčné smrti pomocí patentované metody založené na vysokém hydrostatickém tlaku (HHP). Tato metoda usmrcení nádorových buněk zvyšuje jejich schopnost aktivovat imunitní odpověď proti národu. Nezralé dendritické buňky jsou pulsovány (stimulovány) výše zmíněnými usmrcenými buňkami nádorových linií, což vede k přeměně na zralé dendritické buňky, prezentující na svém povrchu široké spektrum nádorových antigenů.
Pro každého pacienta je připraveno a zamraženo přibližně 15 dávek přípravku DCVAC. Pacientům je přípravek DCVAC podáván ambulantně formou podkožní injekce, a to opakovaně v předem stanovených intervalech tak, aby reaktivoval a dlouhodobě zvyšoval protinádorovou imunitní odpověď, a tím vedl k možnému zlepšení výsledků léčby. Proces výroby DCVAC od získání monocytů z krve, přes jejich přepravu, zpracování až po kontrolu kvality finálního testovaného léčivého přípravku trvá přibližně 25 dní.